wtorek, 28 marca 2017

Chleb z kaszy jaglanej i komosy ryżowej



chleb z kaszy

chleb z kaszy jaglanej

Chleb z kaszy? O tak! Popularny w ostatnim czasie z gryki podbił serca nie jednego z Was! Mam nadzieję, że moja propozycja również Wam się spodoba.
Kolejny na liście tych udanych. Wilgotny, mięciutki, naprawdę dobry chleb. Jego prostota zachwyci osoby, które nie przepadają za pieczeniem, gotowaniem, długim przebywaniem w kuchni. Jego wykonanie zajmuje chwilkę, a zapach który unosi się po całej kuchni i ten smak- bezcenne!
Dzisiejszy chlebek to coś dla alergików. Proponowany przepis nie zawiera glutenu, nabiału, jaj i drożdży. Za jego wyrastanie odpowiedzialny jest tutaj proszek do pieczenia. Nie jest twardy, nie kruszy się. Kromeczka pozostawiona w chlebaku na dwa dni była dalej świeża.
I co ważne. Mimo użycia kaszy jaglanej, chleb nie ma gorzkawego posmaku ( co  często zdarza się przy jaglanych wypiekach).

chleb bez drożdży


Składniki:
  • szklanka kaszy jaglanej
  • szklanka komosy ryżowej
  • łyżeczka ksylitolu
  • 4 łyżki łuski babki jajowatej
  • łyżeczka soli
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia, bezglutenowego
  • 3 łyżki oleju słonecznikowego
  • łyżka octu jabłkowego
  • 2 szklanki wody
Kaszę jaglaną i komosę zalewam wodą. Ziarna pokryte w wodzie wstawiam do lodówki na noc.  Po upływie 12 godzin odsączam je na sicie. Łuski babki jajowatej zalewam szklanką wody, mieszam aż powstanie gęsty kisiel. Dodaję do nich odsączone ziarna komosy i kaszy . Dodaję kolejno ksylitol, sól, olej, ocet jabłkowy i proszek do pieczenia. Wlewam pozostałą szklankę wody. Ciasto na chleb miksuję blenderem ( masa nie może być gładka, powinny być widoczne ziarna). Tak powstałe ciasto wylewam do foremki o wymiarach 13x32cm, wyłożonej papierem do pieczenia. Piekę chlebek w temperaturze 160 stopni przez 90 minut.


Inspiracją do powstania tego chlebka był przepis z bloga http://www.wholeheartedeats.com/

4 komentarze:

  1. Czy chlebek zastyga gdy ostygnie? Piekę juz prawie 2 godziny a nadal wyciągam mokry patyczek.. czy powinnam go dłużej piec?

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja patyczkiem nie sprawdzałam ale chyba każdy chlebek w trakcie pieczenia jest mokry w środku, dopiero jak ostygnie zmienia teksturę:) jak wyszło? pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  3. Kolejny ciekawy przepis do spróbowania :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Jako żółtodziób w takich przepisach zapytam: czy łuski babki można zastąpić siemieniem lnianym, a jeśli tak - czy takie same proporcje zachować?

    OdpowiedzUsuń