poniedziałek, 16 stycznia 2017

Burak w roli głównej. Czerwone gofry.



gofry bez glutenu

Burak. Absolutny hit w mojej kuchni. Najlepsze dla mnie, są te pieczone w piekarniku w niskiej temperaturze.
To pyszne, często niedoceniane na polskich stołach, podawane jako dodatek do obiadu warzywo, należy do tej samej rodziny co szpinak czy boćwina.
Ciemny barwnik zawarty w buraku, który powoduje powstawanie ciężkich do usunięcia plam
to beta-cyjanina. To własnie dzięki niemu, burak wspomaga odtruwanie wątroby. Stymuluję pracę tego narządu, tak aby zbędne produkty przemiany materii ( np. alkohol), mogły być wydalone z organizmu.
To uniwersalne, świetnie sprawdzające się zarówno w słonych jak i słodkich potrawach warzywko, korzystnie wpływa na ciśnienie krwi. Jest źródłem azotanów, które w naszym organizmie są przekształcane w tlenek azotu. Ten, bardzo silnie rozszerza naczynia krwionośne i stymuluje rozkurcz mięśni gładkich w ścianach tętnic i żył.
gofry bez glutenu

Burak to również świetne źródło kwasu foliowego.  Zapobiega wapnieniu naczyń krwionośnych, wspomaga naszą odporność. Kwas foliowy ma też dobroczynny wpływ na jakość naszych włosów i paznokci.
Sięgajmy więc po buraki częściej. To może być pyszna baza do sałatek, dodatek do ciast, deserów. Świetnie sprawdza się również w formie zup. Spożywanie buraczków częściej, wyjdzie nam z pewnością na zdrowie :)
Dzisiejsza propozycja na śniadanie, to pyszne, pożywne gofry buraczane. Obłędne <3 p="">


gofry bez glutenu

Składniki:

  • 200 g upieczonych buraków
  • szklanka wody gazowanej
  • 2 łyżki nasion chia
  • 2 łyżki zmielonego siemienia lnianego
  • 2 jaja
  • łyżeczka proszku do pieczenia
  • 2 łyżki mąki ryżowej
  • 2 łyżki płatków jaglanych
  • łyżeczka oleju kokosowego
Upieczone, ostudzone buraki obieram ze skórki. Blenderem miksuję je z wodą do uzyskania gęstego koktajlu. Dodaję nasionka chia, siemię lniane, jajka, proszek, mąkę ryżową i płatki. Rozgrzaną  gofrownicę smaruję olejem kokosowym. Smażę gofry. Podaję z miodem i bananem, posypanym pyłkiem pszczelim.  


3 komentarze:

  1. Te gofry naprawdę wychodzą smaczne. Synek zachwycony. Można je podawać i na słodko i na wytrawnie z sałatką. Ważne, żeby gofrownica miała dużą moc i dość długo je się smaży, wtedy wychodzą bardzo chrupiące. Bardzo dziękuję za przepis. Zrobiłam dokłądnie wszystko według przepisu, jedynie dodałam pół łyżeczki soli kłodawskiej. Polecam

    OdpowiedzUsuń
  2. Hej, czym można zastąpić płatki jaglane? Będę bardzo wdzięczna odpowiedź, pozdrawiam, Kasia

    OdpowiedzUsuń
  3. I prosiłabym jeszcze o instrukcję, jak właściwie piec buraki :-) Kasia

    OdpowiedzUsuń